Annelie Niehoff

  • Inredning
  • Familj
  • Mat/dryck/bak/recept
  • Mode/skönhet
  • Kontakt
Lifestyle

Snygga ben eller nya kläder?!

december 16, 2015 by Annelie

Har du några Ikea möbler där hemma som du tycker är trista och skulle vilja liva upp lite? Kanske har du en soffa, säng eller stol som behöver nya ”kläder”? Bemz är ett skandinaviskt designföretag som skapar personligt designade överdrag för IKEAs soffor, stolar med mera. De syr upp helt efter dina önskemål och jag var med vid lanseringen av tyget Brick Building Pink som har designats av Katarina Wiklund. Hon berättade att hon hämtat inspiration från serietidningarnas värld och speciellt Kalle Anka. Härligt tyg, eller hur? Fler tyger och färgsättningar hittar ni på Bemz hemsida.

Ett annat företag som hjälper dig att förnya dina möbler är Prettypegs som säljer ben till just Ikea-möbler. Coola, roliga och färgstarka ben som kan liva upp vilken möbel som helst!

Kram Annelie
Posted in: Niehoff Tagged: Inredning

Jag heter Annelie Niehoff och bor i Stockholm. I denna blogg skriver jag om mitt liv som stylist och influencer. Förutom inredning så älskar jag att baka, laga mat och umgås med min familj. Kontakta mig gärna för samarbeten, jag har F-skattsedel.

E-mail: annelieniehoff@gmail.com