Annelie Niehoff

  • Inredning
  • Familj
  • Mat/dryck/bak/recept
  • Mode/skönhet
  • Kontakt
Lifestyle

Nyheter för oss som gillar tacos

september 7, 2018 by Annelie

I samarbete med Santa Maria och Smakbox har jag fått testa Santa Marias fyra höstnyheter. Det är:
– Tasty Falafel Mix
– Smoky Halloumi taco
– Toasten sesam Mayo
– Ginger Ajvar Relish

Jag har aldrig gillat falafel för de jag har smakat har varit torra och trista men med denna mix gav jag dem en ny chans och vi hade lite mer vatten i än det stod och vi friterade dem i mycket olja och de blev så goda! Inte alls torra och till och med barnen mumsade i sig dem. Halloumi gillar jag jätte mycket och med denna Halloumi krydda så blev osten ännu godare så den kan jag också rekommendera. Såserna var också väldigt goda och passade perfekt till både halloumin och falafeln. Så summa summarum så kan jag verkligen rekommendera alla nyheter och det är roligt att variera den vanliga tacosen. Vi hade dock köttfärs också så denna gång valde vi att testa allt samtidigt.

Kram Annelie
Posted in: Mat/dryck/bak/recept Tagged: ajvar, falafel, gingerajvarrelish, halloumi, majonäs, mayo, santamariasverige, Smakbox, smokyhalloumitaco, taco, tacos, tastyfalafelmix, toastensesammayo, varjemåltidräknas

Jag heter Annelie Niehoff och bor i Stockholm. I denna blogg skriver jag om mitt liv som stylist och influencer. Förutom inredning så älskar jag att baka, laga mat och umgås med min familj. Kontakta mig gärna för samarbeten, jag har F-skattsedel.

E-mail: annelieniehoff@gmail.com